środa, 15 maja 2013

03. 15 ZASAD NA LATO

Hej Kochane ;-) Jak tam u was? U nas Jakoś leci. Bibi już lepiej do niedzieli ma antybiotyki, aż mnie szlak trafia jak pomyślę, że takie małe dziecko już ma antybiotyk. A na drzwiach do gabinetu lekarskiego wisi plakat pod tytułem  STOP ANTYBIOTYKOM. A co matka idzie z dzieckiem od razu co antybiotyk + osłonka.
Jeszcze na dodatek Brajaś od antybiotyku dostał jakieś uczulenia w miejscu intymnym i na pachwinach. Smarujemy maścią BEPANTHEN , jeżeli mamki będziecie miały kiedyś z tym problem  to polecam tą maść jest mega już na drugi dzień poprawa, lecz odradzam maść Tormentiol- u nas się nie sprawdziła! 
Brak słów na ten temat z mojej strony. Mąż już się wykurował, teraz ja od wczoraj się męczę. Dzięki Bogu gorączka już spadła , myślałam, że nie wytrzymam. Nienawidzę  chorować! Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, macie już jakieś plany ? My planujemy jechać nad morzę na weekend. Jak byłam mała razem z rodzicami zawsze co roku robiliśmy wypad do Krynicy Morskiej.Jedyne  plusy dla mnie w tedy było wesołe miasteczko i to, że ta miejscowość nie jest za duża i nie ma opcji zgubienia się tam. Większość chwali też sobie Trójmiasto  czy Władysławowo. A wy ze swoich doświadczeń jakie miejsca w Polsce polecacie. Ja swoje serce już dawno oddałam Mazurom ale niestety mój mąż jest uparty i woli morze. Ostatnio wyczytałam 15 ZASAD NA LATO:

1. CZĘSTO PODAWAĆ PICIE
Mamy, które karmią piersią nie muszą dopajać  dziecka wodą. Wystarczy częściej przystawiać je do piersi: pierwsze łyki pokarmu są bardzo wodniste i idwalnie zaspokajają pragnienie malucha. Dzieci karmione mieszanką powinny być między posiłakami dopajanę wodą, Gdy dziecko skonczy pół roku, można podawać mu soki owocowe ale nie więcej niż 150 ml.

2. ZMIEŃ GODZINY POSIŁKÓW
Obiadek z mięsem dziecko chętnie zje nie w środku gorącego dnia, ale po połódniu gdy upał zelżeje. Musimy się przygotować na to , że maluch w upały może mieć mniejszy apetyt jak każdy człowiek.Musimy pamiętać, że w gorące dni żywność bardzo szybko się psuję, dlatego przechowujemy ją krótko. A jeżeli karmimi dziecko zupkami ze słoiczka, podgrzewamy jednorazowo.

3.ZAPYTAJ LEKARZA O WITAMINĘ D
Często w lecie pediatrzy zalecają czasowe odstawienie kropli z witaminą D, bo wytwarza się ona w organizmie człowieka pod wpływem promieni słonecznych. Nigdy nie możemy zrezygnować samowolnie z podawania wit. D lub zmniejszenia jej ilości ponieważ robimy krzywdę dziecku. Grozi to krzywicą oraz zaburzeniem gospodarki wapniowo-fosforowej.

4. NIE ZANIEDBUJ HIGENY
W goroące dni dziecko mocno się poci np. na główce lub plecach, a pot przyczynia się do świądu rozgrzanej skóry, sprzyja powstawaniu ciemieniuchy i stanowi pożywkę dla bakerii bytujących na skórze.

5. UWAŻAJ NA POTÓWKI
Aby zniknęły za zgodą lekarza kąp malucha w letniej wodzie z dodatkiem dwóch,trzech kryształków nadmanganianu potasu ( tak aby woda była lekka różowa )

6. PRZYGOTUJ SIĘ NA WCZESNE POBUDKI
Najmłodsze dzieci kierują się zasadą '' SKORO SŁOŃCE JUŻ WSTAŁO WSTAJĘ I JA ''
warto znaleść w tym plusy np. takie, że rankiej jest najchłodzniej i warto wyjść z dzieckiem na spacer a zarwane godziny odespać w porze  największego upału.

7. WIETRZ MIESZKANIE
Musimy się starać aby przeciągi omijały maluszka. Nagłe ochłodzenie ciała mogłoby się skończyć np. zapaleniem gardła.

8.UBIERAJ MALUCHA TAK JAK SIEBIE
Podczas upałów zrezygnuj z zasady, że dziecko nosi jedna warstwę więcej od mamy. Dwu-, trzymiesięczne rzeczywiście możesz ubrać odrobinę cieplej np założyć mu skarpetki na nóżki. Ale półrocznemu maluchowi, całkowicie wystarcza krótkie spodenki i lekkie body. Jeśli zasnie an spacerku wystarczy przykryć tetrową  pieluszką.

9.PAMIĘTAJ O CZAPECZCE
Prawiełysa główka malucha narażona jest na działania słoneczne, a to może grozić udarem cieplnym. Dlatego niemowlę nie powinno wychodzić z domu bez chusteczki na głowie albo jeszcze lepiej kapelusik z dużym, okalającym rondem, który chroni twarz i kark dziecka.
 
10. NIE OPALAJ BOBASA
Wszyscy uwielbiamy słońce ale może ono narobić dużo szkody. Szczególnie bezbronne jest wobec niego niemowlę, bo jego skóra jest jeszcze zbyt cienka, by uchronić się przed działaniem promieniowania słonecznego. Według naukowców, oparzenia słoneczne we wczesnym dzieciństwie znacznie zwiększają ryzyko raka skóry w dorosłości. Dzieci, zwłaszcza w pierwszych sześciu miesiącach życia, nie powinny być w ogóle wystawiane na bezpośrednie działanie słońca! Aby ochronić skórę niemowlęcia przed promieniami, zakładaj mu gęsto tkane ubranka z filtrem, oznaczone symbolem UPF (filtr powyżej 40). Kupisz je w sklepach internetowych i sportowych. Półrocznego malucha można smarować kremem z filtrem mineralnym SPF 30.

11.ZMIEŃ  GODZINY SPACERÓW
W gorące dni najlepiejnie wychodzić z maluchem na dwór między 10.00 a 17.00, bo wtedy skwar jest najdotkliwszy a ryzyko oparzeń słonecznych-największe.
 
12.POMYŚL O SPACERÓWCE
Mocno zbudowoana gondola świetnie się sprawdza, kiedy jest chłodno i wietrznie, ale w lecie najlepsza dla malucha jest spacerówka. dzieki niej dziecku an spacerach będzie chłodniej i mniej duszno.
 
13.BĄDŻ ODSROŻNA W PIASKOWNICY
Chociaż do pierwsze babki z piesku jeszcze dlake adroga, to już samo przesypywanie ziarenek między paluszkami może sprawić ponadpółrocznemu maluchowi dużą frajdę.  Lecz musimy dziecko pilnować, małe dzieci poznają świat, wkładając wszystko do buzi, dlatego najpewniej i twoja pociecha postanowi w którymś momencie posmakować piasku. Tymczasem nawet w najczystrzej piaskownicy mogą mieszkać larwy pasożytów np. owsików lub glist ludzkich. Dlatego po każdej zabawie w piaskownicy należy myć rączki dziecku np. wodą z butelki lub przetrzeć je żelem do mycia na sucho.

14.CHROŃ PRZED OWADAMI
 Na tle lazurowego nieba maleństwa najładniej wyglądają w wesołych, jaskrawych ubrankach – to fakt. Ale z drugiej strony, ostre kolory przyciągają osy, pszczoły i komary, których ukąszenie może być groźne dla dziecka. Na wszelki wypadek zabieraj na spacer maść łagodzącą ukąszenia (np. Fenistil), a jeśli planujesz spędzić dzień nad jeziorem, gdzie komarów jest więcej, załóż na wózek moskitierę, spryskaj 1–2 kroplami ubranko dziecka (ale nigdy bezpośrednio skórę) naturalnymi odstraszaczami, np. olejkiem bazyliowym lub cytrynowym, albo specjalnymi preparatami odstraszającymi owady. Poszukaj również w sklepach rynkowej nowości: opasek na rękę przeciwko komarom – wydzielają zapach, którego owady bardzo nie lubią.

15.NIE OCHŁADZAJ MALUCHA  W SUPERMARKETACH !!
Za duże różnice między temperaturą powietrza na zewnątrz a tą w środku klimatyzowanego sklepu albo samochodu mogą doprowadzić u dziecka do groźnego zapalenia krtani (niesie ryzyko duszności!). Do tego powietrze ze źle zakonserwowanego klimatyzatora jest pełne zarazków i może przyczynić się do kłopotów z drogami oddechowymi malucha: górnymi (gardłem czy krtanią) i dolnymi (oskrzelami albo płucami).




10 komentarzy:

  1. od postu dotyczącego basenu uwielbiam tu do ciebie zaglądać. Kurczę może wystąpić coś od antybiotyku. Pierwszy raz się z tym spotykam dobrze wiedzieć.Będzie dobrze! Twój synek jest uroczy i świetny! 15 zasad muszę zapisać i zapamiętać na pewno się przydadzą. Kurujcie się tam Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło to usłyszeć ;-) No niestety istnieje ala odparzenie od antybiotyku też o tym nie słyszałam. Ale walczymy, tylko szkoda mi synka. 15 zasad to podstawa ;D Buziaki .

      Usuń
  2. ojjj tak Mazury jak najbardziej w Mikołajkach jezeli chodzi o morze również bywamy w Krynicy morskiej tak jak wspomniałaś wesołe miasteczko dzieci to uwielbiają ale ja osobiście wole Sopot .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mi się marzy wypad na Mazury, może uda mi się przekabacić ;-) hehe ;D

      Usuń
    2. Masz racje przekabacaj ha ;D

      Usuń
  3. diva masz bombowego SYNKA . Brajaś jest świetny!

    OdpowiedzUsuń
  4. Nam tormentiol też nie pomogl a jakies oslonki uzywasz ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Dużo zdrówka dla ślicznego Synka i dla Was!
    Z tymi antybiotykami to jakaś masakra, przeżyliśmy miesiąc temu zapalenie oskrzeli więc coś o tym wiem :( ale ... uszy do góry!

    OdpowiedzUsuń